NEVŠEDNÍ SPOLUPRÁCE! Naše vzdělávání BEZ předsudků a BEZ obalu
Jsme rádi, když se plní sny, které mají hlubší smysl a ještě více, když se jedná o vzdělávání. Jeden z nich jsme 15. 8. 2019 pomohli odstartovat. Sympatická prodejna s bezobalovým zbožím v Třinci je na světě. A pro Genius Institut to mnohé znamená. Ale pěkně popořadě 🙂
Všimli jste si také, jak se na vás poslední dobou ze všech směrů valí ECO trend? Výrobky z přírodních materiálů, bio potraviny, eco friendly zboží, recycling, reusing, organic, trvale udržitelný rozvoj, green technologie, zero waste, nature style a mnoho dalších zvláštních pojmů, které cílí na to jediné a to zachování a ochranu našeho životního prostředí, tedy planety.
Ale je to vždy opravdu tak zelené?
Pravděpodobně jste, ale stejně jako já, narazili již na názvy nebo značky, které jsou sice „zeleně“ znějící, ovšem jejich obsah nebo podstata je postavena pouze na chtíči největších výdělků, přiživení se na ECO trendu a využívající naší případné nevědomosti a nezasvěcenosti. Jak jinak je nazvat, nežli ECO Supi. Škoda, že existují. Setkala jsem se také s řadou lidí, kteří si úplně bez problému říkají, že jsou ekology, i když vlastně ani netuší, co ekolog nebo ekologie vlastně znamená.
Prosím nezlobte se na mě, ale já si prostě nemohu pomoct a musím to tady zase napsat Ten z vás, kdo četl mou knihu Bakalářská a diplomová práce je hra, jistě na tuto mou slabinu narazil. Ano píši slabinu, protože si vždy, když mám nutkavou potřebu o této věci poučovat, připadám nevhodně, jako ryba, která plave proti hejnu ostatních ryb.
Tak já vám to zdovolením napíši i zde, děkuji za pochopení:)
EKO, ECO, CO?:
Ekologie tak, jak byla údajně poprvé definována v roce 1870 vědcem Ernstem Haecklem, je věda, která zkoumá vztahy mezi organismy a jejich prostředím. Vědec, který se těmito jevy odborně zabývá, je ekolog. V rámci ekologie se řeší například otázky závislosti organismů na sobě a na svém prostředí, potravní řetězce, migrace živočichů, studují se ekosystémy jejich vlastnosti, příčiny a důsledky změny klimatu a mnoho, mnoho dalších témat vedoucí k pochopení a odhalení zákonitostí naší planety z odborného a vědeckého hlediska.
(Zdroj: jakákoli rozumná encyklopedie, třeba TADY :))
Takže třídění odpadu nebo používání úsporných žárovek z našeho souseda Franty rozhodně ekologa nedělá.
A pak je tady ještě ENVI
Environmentalistika je obor, který vzešel z ekologie.
Zkoumá životní prostředí z pohledu, jak na životní prostředí působí člověk a také, jak životní prostředí působí na člověka. Řeší rovněž ohrožení a ochranu životního prostředí.
Environmentalista je pak člověk, který se zabývá otázkami a opatřeními vedoucí k zamezení degradace životního prostředí a jeho ochraně.
Franta může být klidně environmentalistou, i když není vystudovaný ekolog, ale kuchař.
A protože slovo environmentální je hůře vyslovitelné než ekologické a slovo environmentalista zní mnohem podivněji než ekolog, vžilo se slovo ekologie naprosto všude tam, kde se aspoň, co by se za nehet vešlo, hovoří o ochraně životního prostředí.
Ale proč, když došlo ke zkracování slova ekologie na Eko nebo Eco se nezačala používat poměrně přijatelná předpona Envi? ECO chyba. Škoda pro ekologii.
Začíná být problém zorientovat se na tomto ECO ENVI poli, co je vlastně opravdu planetě Zemi (a teď nemyslím jen neustále diskutované deštné pralesy, oceány nebo Himaláje, ale také v tichosti chřadnoucí naše české lesy, pole, louky a háje) prospěšné, a co ji naopak ještě více vykořisťuje.
Proto já osobně jsem dosti skeptická k těmto ECO ENVI věcem a raději volím zdravý selský rozum a snažím se přemýšlet nad tím, co nakupuji a jak dlouho mi to bude sloužit. Připadá mi totiž logičtější raději nekoupit (když tu věc nutně nepotřebuji), nežli koupit ENVI variantu (jen proto, že je to teď trendy).
Je skvělé, že se na trhu objevují biodegradabilní nákupní tašky, sáčky nebo pytlíky z kukuřičného škrobu místo plastových. Ale, kde se bude ta geneticky modifikovaná kukuřice pěstovat, když už teď doslova ztrácíme půdu pod nohama a nemáme kde pěstovat potraviny pro všechny lidi na planetě? Vše má své pro a proti. I ten plast.
Nový pohled na nakupování
Z výše mnou rozšafně se rozepisujících důvodů mne velice nadchl koncept bezobalového nakupování.
Kdo nezná? Jde o to, že si do krámku, kde prodávají potraviny na váhu, donesete vlastní sáček, pytlík nebo krabičku a vše si necháte odvážit dle potřeby.
Nic převratně nového, takhle nakupovaly běžně naše babičky. Není obal, není odpad a já nemusím tím pádem řešit, jestli mám doma plast nebo GMO kukuřici.
Bezobalové nakupování můžete tedy realizovat buď v bezobalovém obchodě, který se na to vyloženě specializuje nebo všude tam, kde mají váhu (pultovní prodej).
Není nic jednoduššího, než si nechat salám, sýr či oblíbenou pomazánku nebo olivy nechat navážit do své krabičky, kterou jen obsluha opatří štítkem z váhy. Několikrát jsem to takto vyzkoušela v našich velkých supermarketech, ale ne vždy jsem měla úspěch.
Stalo se mi dokonce, že se na mě obsluha u pultu dívala, jako na zjevení.
Tenkrát, když jsem se o takové nakupování snažila, jsem ještě nevěděla, že v naší republice vlastně neexistuje žádný právní předpis, který by zakazoval nákup do vlastních krabiček, dóz či pytlíků, vždy jde jen o postoj provozovatele prodejny. Vše je to o lidech.
Ale upřímně? Já k pultům v supermarketu už nechodím. Nemám k nabízeným výrobkům důvěru. Aspoň tady v České republice ne. Mám to vyzkoušeno a děkuji, stačilo.
A tedy, když jsem se dozvěděla, že se u nás v regionu otevírá bezobalový obchod s názvem Třinec BEZ obalu, byla jsem nadšená. Líbí se mi jejich vize podpory lokálních pěstitelů a chovatelů, přesvědčení o nutnosti omezení odpadů a sympatizuji s jejich nasazením pro maximální kvalitu potravin.
Dokonce jsme mohli, jako institut pro vzdělávání, uspořádat pro tento obchůdek oficiální otvírací den. Jak se nám povedl můžete vidět ve videu ->> ZDE
Konečně i pro celý náš institut můžeme nakupovat bezobalově, doteď to kvůli dojezdové vzdálenosti bylo značně problematické. A nehovořím jen o svačinách, ale také čistících přípravcích nebo pohoštění na našich vzdělávacích akcích pro firmy, úřady nebo školy
S majitelkou bezobalového obchodu v Třinci se nám podařila skvělá věc. Zrodil se nápad šířit myšlenky o bezobalovém stylu nakupování mezi širší okruh veřejnosti, ne pouze mezi její zákazníky.
Věříme, že od myšlenky na to chtít začít fungovat alespoň trochu jinak v domácím nebo pracovním prostředí je jen krůček k tomu, aby se to stalo realitou třeba díky právě obchůdku Třinec BEZ obalu.
A jak víme i myšlenka dokáže divy. A v tomto případě divy prospěšné pro nás všechny i naše životní prostředí.
Jelikož majitelka obchůdku Třinec BEZ obalu je velice nakloněna šíření (nejen) BEZobalové osvěty kolem sebe, oslovila právě Genius Institut ke spolupráci.
Ten je tak nyní hlavním edukativním partnerem pro předávání (nejen) BEZobalových myšlenek širší veřejnosti (ať už do běžných domácností, či do firemního prostředí) prostřednictvím různých typů vzdělávání a vzdělávacích akcí, workshopů, besed, přednášek odborníků či lokálních dodavatelů.
Těší nás, že můžeme šířit do světa smysluplné informace, které když se promítnou napříč generacemi, mohou napomoci užitečně zvelebovat prostředí a okolí, ve kterém žijeme a žít i chceme.
Příroda si zaslouží péči, bez ní bychom tady nebyli.
To MY potřebujeme JI, ne ONA nás. Tohle bychom měli mít na paměti!
Termíny akcí pro Třinec BEZ obalu najdete na jejich webových stránkách www.trinecbezobalu.cz nebo facebookových profilech https://www.facebook.com/geniusinstitut.cz/ a https://www.facebook.com/trinecbezobalu/.
A abychom i my nezůstali pozadu a mohli vám nabídnout něco užitečného na toto téma, posíláme vám (na požádání meilem info@geniusinstitut.cz) naši knihu v recy obálce Born again.
Věříme, že se vám bude obálka, kterou můžete dále použít, líbit.
Víte, kde ve vašem okolí nakoupit bez obalu? Zkuste to i vy 🙂
S láskou Vaše Eva z GI.
Mentorka ve vzdělávání, obsahová korektorka, lektorka a tvůrčí koučka 🙂
Více než 10 let se věnuji práci s texty – odbornými, akademickými nebo inspirativně naučnými. Jsem také transformativní koučkou Psychology of Mind. Mým šestým smyslem je cit pro detail i nadhled zároveň. Díky mým zkušenostem pečlivě, ale empaticky provázím studenty na cestě za titulem, podporuji autory knih a e-booků a pomáhám všem, kteří v sobě chtějí objevit génia.
Napsala jsem pro vás oblíbenou knihu „Bakalářská a diplomová práce je hra“ a špetku koučinku zahrnula i do FREE AudioKnihy „Večera sudent, dnes génius“.
Kde beru odvahu vám radit zrovna já? Více zjistíte v mém příběhu.